Workshop II
Panelová diskuze: Komunikace vědy v době krize
Místnost: A3 – Sál (3. patro)
V dnešní době čelíme řadě krizí, ať už se jedná o globální oteplování, zdravotní epidemie, nebo války. K jejich řešení do značné míry přispívá věda, pokud je doprovázena efektivní komunikací. V panelové diskuzi se podíváme na to, jaká specifika obnáší komunikace vědeckého poznání v době krize. Daří se nám v Česku nastavit komunikaci v krizových situacích? Proč dnes někteří lidé nedůvěřují moderní vědě? Mohou si vědci zachovat svou nezávislost? A jakou roli mají v období neklidu hrát média?
- Moderátor: David Klimeš, novinář a pedagog na Fakultě sociálních věd UK
Panelisté
- Ludmila Hamplová, vedoucí komunikace na Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví ČR a vědecká redaktorka mezinárodního projektu Science+
- Dino Numerato, sociolog na Fakultě sociálních věd UK a v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI)
- Ondřej Vaňura, editor a reportér Vědecké redakce Českého rozhlasu
Mediální trénink pro pokročilé
Místnost: A3 – Zasedací místnost (3. patro)
Vyjádřit se před kamerou Vám nedělá potíže, novináři a novinářky se na Vás čas od času obracejí s žádostí o vyjádření. Jak ale vylepšit svůj projev v médiích? Jak být srozumitelný a jak pracovat na neverbální stránce? Workshop posune Vaše mediální vystupování. Osvětlí Vám úskalí rozhovorů ve studiu, včetně debaty s oponentem, dá tipy na rychlé stand-up rozhovory. Dotknete se také stručných pravidel krizové komunikace. Workshop je určen vědců a vědkyním, kteří spolupracují s redakcemi a chtěli by profesionalizovat svůj projev. Otevřen je i pro popularizátory a popularizátorky a pracovníky PR oddělení.
- Lektorka: Štěpánka Duchková
Štěpánka Duchková pracovala jako moderátorka v České televizi a v Televizi Prima. Působí jako lektorka mediálních tréninků a kurzů prezentačních dovedností. V Českém rozhlase moderuje pořad K věci. Pro ČTK Connect moderuje politické diskuze a natáčí podcasty.
Panelová diskuze: Komunikátor vědy jako profese
Místnost: Didaktikon – Velký sál (4. patro)
Panelová debata se zaměří na to, jak se v posledních letech proměnila komunikace vědy a jak dnes vypadá profese vědeckého popularizátora a komunikátora. Moderátorka Tereza Mašínová nás provede debatou o lidech, jejichž hlavní pracovní náplní není vědecká práce, ale její srozumitelné předávání veřejnosti: vědečtí novináři, youtubeři, edukátoři, performeři nebo influenceři. Jaké postavení by měli mít komunikátoři vědy vůči vědecké komunitě a veřejnosti? Jaké schopnosti, kvality a vzdělání jsou pro tuto práci nezbytné? A je vůbec možné se v České republice věnovat komunikaci vědy jako plnohodnotné profesi?
Panelisté
- Michael Londesborough, chemik na Ústavu anorganické chemie AV ČR a popularizátor vědy
- Olga Ryparová, lektorka chemie a popularizátorka známá jako Olinium
- Pavla Hubálková, vědecká novinářka
Tvorba videí pro začátečníky
Místnost: Didaktikon – Přednášková místnost (4. patro)
Obraz, zvuk, pohyb – sociální sítě jsou plné videí. Umožňují rychle a přitažlivě vysvětlit složité děje, vzbuzují emoce, lidé na ně více reagují a video obsah rádi sdílejí. Videa chce točit každý. Jak ale začít, zvlášť s omezeným rozpočtem i personálním zajištěním? Workshop praktickým způsobem představí možnosti komunikace prostřednictvím video-formátů, specifika sociálních sítí, technické možnosti. Součástí budou i příklady dobré praxe z akademického prostředí v ČR a zahraničí.
Workshop je určen pro vědce a vědkyně a pracující v oddělení PR, kteří mají chuť používat pro popularizaci nebo medializaci video-formáty, ale nemají mnoho zkušeností a neví, jak a čím začít.
- Lektor: Pavel Cyprich
Pavel Cyprich pracoval jako redaktor a moderátor v České televizi a v Českém rozhlase a řídil redakci Televize Seznam, kde současně moderoval i hlavní zpravodajskou relaci. Nyní působí v časopise Reportér, řídí e-sportový tým Entropiq a vyučuje videotvorbu na Vyšší odborné škole publicistiky.